Ekonomi

Beyaz Saray, Çin’in teknoloji şirketlerine Amerikan yatırımını yasaklayacak

Biden, ilk olarak geçtiğimiz yıl şirketlerin yarı iletken üretimini ABD’ye geri getirmek için 166 milyar doları aşan bir yatırım duyurduklarını belirterek, “ABD dünyadaki yongaların yüzde 40’ını üretiyor ama bu oran yüzde 10’un biraz üzerine düştü. mesai. Bu, ülke ekonomisini küresel tedarik zinciri kesintilerine karşı savunmasız hale getirdi.

Çip ve Bilim Yasası bunu değiştirmeyi amaçlıyor.” “Şirketlerin yarı iletken üretimini 1 yıl içinde Amerika Birleşik Devletleri’ne geri getirmek için 166 milyar doların üzerinde bir yatırım yapacağımızı duyurduk. Bu yatırımlar, Ohio’dan Arizona’ya, Texas’tan New York’a kadar ülke genelinde istihdam ve fırsatlar yarattı. Yalnızca geçen yıl, en az 50 devlet üniversitesi, Amerikalı işçilerin yarı iletken endüstrisinde iyi ücretli işlere erişmesine yardımcı olmak için yeni veya genişletilmiş programlar duyurdu.”

“Önümüzdeki aylarda bu yasayı uygulamaya devam edeceğiz. Amerika’yı bir kez daha yarı iletken üretiminde lider ve elektronik veya temiz enerji tedarik zincirleri için diğer ülkelere daha az bağımlı hale getireceğiz.” Konuşmanın ardından Batı basını Beyaz Saray’ın yeni planını yazdı. Buna göre Biden yönetimi, Çin’in kuantum hesaplama, çip üretimi ve yapay zeka departmanlarına Amerikan yatırımını yasaklayacak. Önümüzdeki yıldan itibaren yürürlüğe girecek olan yasağın amacı, Çin istihbaratının Amerikan teknolojisini deşifre etmesini engellemek. Karar, Çinli kümelenmelerle ortak girişimlerde bulunan ABD’li yatırımcıları etkileyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu